Neden Isı Yalıtım Şapı

Isı ve Ses Yalıtımı Uygulamalarında Isı Yalıtım Şapının Avantajları, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Ses ve ısı yalıtımı günümüzde oldukça önemli yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. 22-23 derecelik bir binada üşüyebilirsiniz fakat doğru yalıtım yapılan bir bina için 18-19 dercelik ısı yeterli olacaktır. Bu durum bize doğru ısı yalıtımında ne derece ısı tasarrufu edileceğini göstermektedir.

Isı yalıtımı kışın oluşan ısı kayıplarını ve yazın sıcak havalarda ise ısı kazançlarını azaltmak için yapılmaktadır.Yalıtım yapılırken doğru malzeme ve doğru işlemler uygulandığında enerji tasarrufu önemli ölçüde artacaktır. Isı yalıtımında kullanılan birbirinden farklı özelliklere sahip ve farklı alanlara uygulanan malzemeler bulunmaktadır. Bunların en yaygın kullanılanı mantolamadır fakat günümüzde sıkça kullanılan bu uygulama son derece sağlıklsız olduğunu belirtmek isteriz.

Mantolama Gerçeği

Mantolamada kullanılan çeşitli malzemeler ısı yalıtımı noktasında dışarıdaki soğuk ve sıcak havayı geçirmediği gibi aynı zamanda evimizi bir gaz odası haline getirmektedir. Mantolama bu haliyle insan sağlığına son derece zararlı konumdadır. Günlük yaşantımızın büyük bölümü evde geçtiği için evin hava alması ve iç ortamının sağlıklı olması son derece önemlidir. Bunların yanı sıra binada çıkabilecek olası yangından mantolama yangının hızlanmasını sağlayacaktır.

Doğal Yalıtım Malzemesi “Isı Yalıtım Şapı”

Sağlıksız ve hava aldırmayan mantolamanın yerine günümüzde kullanılan daha sağlıklı ve duvarların nefes almasını sağlayan yalıtım boyaları ve ısı yalıtım şapı almıştır. Bu uygulamalar hem mantolama kadar ısı tasarrufu sağlayacak hem de binaların nefes almasını sağlayarak ortamın daha sağlıklı olmasına neden olacaktır. Yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlayan ısı yalıtım şapı aynı zamanda A tipi yangın dayanımı özelliğine sahiptir. Günümüz yalıtım problemlerine uygun olarak üretilmiş ısı yalıtım şapı uzun ömürlü olup binalarda kolay uygulanabilir.

Hem sağlıklı bir ortamda yaşamak hem de enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız ısı yalıtım şapını döşeme taban, iç ve dış zeminlerde, kat aralarında kullanabilirsiniz. Isı yalıtım şapı özelliklerini daha detaylı bilgi almak için Styronit ses ve ısı yalıtım şapı sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir