Yeşil Binalar Tasarruf Sağlıyor

Doğal Kaynakların Hızla Tükendiği Günümüzde Yeşil Binalar Tasarruf Özelliği İle Önem Kazanan Yapılar Olarak Karşımıza Çıkıyor. İşte Yeşil Binaların Sağladığı Tasarruflardan Bazıları !

Dünya’da hızla önem kazanan yeşil binalar ülkemizde de önem kazanmaya başlamıştır. Geri dönüşüm, temiz çevre ve konforlu olması özelliğiyle dikkat çeken doğa dostu binalar yaşam için en ideal seçenek haline gelmiştir.

Hızla tükenmekte olan doğal kaynaklarımız açısından verim sağlayan yeşil binalar hem yapılara değer katıyor hem kişilerin ekstra masraflarını en aza indiriyor.

Yapılarınızın yeşil bina olarak kabül edilebilmesi için sertifikaya sahip olması gereklidir. Türkiye’de  Leed ve Breeam sertifikaları kullanılmaktadır.
Breeam ve Leed sertifikaları yeşil binaların bir çok kriterini ele alarak değerlendirme yapmaktadır. Kriterleri karşılayan binalar için sertifika verilmektedir.
Kriterleri karşılamayan binalara sertifika verilmeyebilir ve projelerde yeşil bina olarak adlandırılamaz.

Çevre Dostu Yeşil Binaların Avantajları

-Yalıtımı ve yapı malzemelerinin özellikleriyle kış aylarında daha sıcak, yaz aylarında daha serin bir yaşama alanıyla son derece konfor sağlar.
-Doğal ışıkları kullanarak aydınlatma sağlar. Yeşil çatı uygulaması sizlere yağmur suyunu arındırarak farklı alanlarda kullanma imkanı sağlar.
-Tromb duvar uygulaması sayesinde kış aylarında daha az enerji harcayarak daha fazla ısı sağlayabilirsiniz.
-Enerji tüketimi azaldığı için insan sağlığına zarar veren gazlar da azalarak insan sağlığını korur.
-Enerji tüketimini büyük derecede azaltır.
-Tüketim azaldığı için ekonomik anlamda büyük verim sağlarsınız.
-Doğa, çevre ve doğal kaynaklara zarar vermez aksine doğa dostudur.
-Yeşil bina projeleriniz ile yapılarınıza daha fazla değer katabilirsiniz.
-Yeşil bina uygulamalarında kullanılan malzemeler daha konforlu bir yaşam sunar.

Bu avantajları verimli olarak sağlayabilmeniz için doğa dostu binalarınızı inşa ederken yapı malzemelerini kaliteli olarak seçmeniz, avantajları karşılayabilmesi için verim sağlayacaktır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir