Neden Ses Yalıtımı Yaptırmalıyız ?

Ses Yalıtımı Hangi Alanlarda Nasıl Kullanılmaktadır ve Ses Yalıtımı Uygulamasının Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Ses yalıtımı, dışarıda ve içeride oluşan sesin yankı yapmadan en aza indirgemesi için geliştirilmiş bir yapı malzemesidir. Şehir merkezinde veya nüfusun yoğun olduğu alanlarda yaşayan insanların, çevrenin vermiş olduğu gürültüden rahatsız duydukları için oturdukları olduğu binalara ses yalıtımı yaptırmayı tercih etmektedirler. Hem eski binalara hem de yeni yapılacak binalara ses yalıtımı yapılabilmektedir.

Özellikle yaz aylarında herkesin dışarıda olması ve şehir merkezlerinin kalabalık olması çok fazla gürültüye sebep olmakta bu yüzden evlerinizde-ofislerinizde daha sessiz ve sakin oturmak için ses yalıtımı yaptırmak isteyenler kaliteli malzemeler ile ve alanında uzman kadroya sahip firmalara ses yalıtımı yaptırmalıdırlar aksi takdirde zamanla yalıtımdaki verimlilik düşerek ses maruziyetini yeniden yaşayabilir bunun yanı sıra yaptırmış olduğunuz yalıtımı tekrar yaptıracağınız için maddi açıdan sizi sıkıntıya sokabilir.

Yeni yapılacak olan binaların ısı ve ses yalıtımınında yapılması ileriki dönemlerde faydalı olacağını düşünerek hareket etmelisiniz. Kış aylarının çok soğuk ve yaz aylarının çok sıcak geçmesi sizi ısı yalıtımı yaptırmaya itebilir bu nedenle tekrar tekrar uğraşmamak için yapılarda ses ve ısı yalıtımını bir arada yaptırmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ses Yalıtımı Nerelerde Uygulanır ve Faydaları Nelerdir ?

Ses yalıtımı insanların yoğun olduğu yerlerde uygulanması gereken bir işlemdir.Özellikle otel, restaurant, sinema, okul, hastane ve alışveriş merkezleri insan yoğunluğunun sıklık gösterdiği yerlerdir dolayısıyla bu tür mekanların yapısında kesinlikle ses yalıtımı olmalıdır.
Bu mekanların yanı sıra stüdyo, sinema salonları, tiyatrolar ve konser alanları gibi alanlarda da ses kirliliği olabileceğinden bu tür alanlara ses yalıtımı uygulanabilmektedir.Bahsettiğimiz bu mekanlara ses yalıtımı uygulanmadığı vakit buradaki insanların dikkatinin dağılmasına, huzursuzluk ve rahatsızlık vermesine yol açabilir.

Aşağıda dBa seviyelerinde gürültülerin insanlara verdiği zararlar listelenmiştir. Oluşabilecek bu zararları göz önünde bulundurarak önlemlerinizi almanız hem konforunuz hem sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

30-65 dBA I. Derecedeki Gürültüler

Konforsuzluk
Rahatsızlık
Sıkılma duygusu
Kızgınlık
Konsantrasyon bozuklugu
Uyku bozuklugu

65-90 dBA II. Derecedeki Gürültüler

Kalp atısının değişimi
Solunumun hızlanması
Beyindeki basıncın azalması

90-120 dBA III. Derecedeki Gürültüler

Baş ağrısı ve dikkat bozukluğu
Kulak zarının patlaması

Ses maruziyetinin yoğun olduğu günümüz koşullarında kaliteli ses yalıtımı büyük önem taşımaktadır.Eğer sizde ses yalıtımı yaptırmak isterseniz yalıtım malzemelerinin kalitesine ve uzman kişilerce yapılmasına dikkat etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir