Yeşil Binaların Özellikleri

Yeşil Binaların Özellikleri,  Yeşil Binaların Şehir Hayatında Günümüzde Önemi ve Avantajları

Ülkemizde de olduğu gibi tüm dünyadaki binalar yaşantımızın nerdeyse her yerini kapsamaktadırlar. Daha önceleri bina yapımları için maalesef yeşil alanlar ve ağaçlar kesiliyor dolayısıyla doğa tahrip ediliyordu.Fakat yeşil binalar ile birlikte artık hem doğa dostu yapılar, hem daha konforlu bir yaşam ve sürdürülebilir enerji elde edilmiş olunuyor. Küresel ısınma, kuraklık ve çevre kirliliği doğal kaynakların hızla tükenmesine yol açtığı günümüzde yeşil binalar doğru kentleşmede önemli rol oynamaktadır. Yeşil binalarsayesinde maksimum enerji tasarruf sağlayarak daha sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam alanlarına sahip oluyoruz.

 

Yeşil Binaların Şehir Hayatındaki Önemi

Yeşil binaların şehir hayatına olan önemi ilk olarak doğa kaybının önüne geçmesiyle birlikte yaşayan insanların doğal bir ortamda daha sağlıklı yaşaması ve huzur içinde olmasıdır. Yeşil bina proje çalışmaları 1970’li yıllarına dayanmaktadır.Yeşil binaların hem dayanıklı olması, hem de doğa dostu yapıya sahip olmaları ve aynı zamanda tasarruflu olmaları ilk dikkat çekici özellikleridir.

Bu özelliklere sahip olması yeşil binaları şehir hayatında önemli bir konuma getiriyor.Gün geçtikçe yaygınlaşan yeşil yapılar dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli yere sahiptir.Hatta ülkemizde önemli yeşil bina projeleri bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yeşil Binaların Getirdiği Avantajlar

  • Proje yapılırken çevreye zararının yok denecek kadar az olması
  • Atık malzemelerin değer katması
  • Doğal enerji kaynaklarını kullanması
  • Enerji tasarrufu
  • Yaşam alanlarına değer katması

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir